تبلیغات
اخبار چغندرقند - دبیر انجمن صنفی كارخانه های قند و شكر: در صورت رفع موانع موجود ، با ورود شكر به بورس كشاورزی مخالفتی نداریم

 

 دوشنبه 14 شهریور 1384

دبیر انجمن صنفی كارخانه های قند و شكر: در صورت رفع موانع موجود ، با ورود شكر به بورس كشاورزی مخالفتی نداریم [خبر , ]

ما با ورود شكر به بورس مخالف نیستیم مشروط به اینكه موانع دست و پاگیر موجود مبنی بر نگهداری سقف قیمت بر طرف شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری كشاورزی ایران به نقل از بورس بهمن دانایی ، دبیر و عضو هیأت مدیره انجمن صنفی كارخانه های قند و شكر ایران ضمن بیان این مطلب به تشریح موانع حضور شكر در بورس كالای كشاورزی پرداخت و گفت: شكر به عنوان یكی از مهمترین كالاهای اساسی نرخ تثبیتی دارد و كارخانه ها نمی توانند بالاتر از نرخ تثبیتی ، شكر تولیدی خود را به فروش برسانند. وی قیمت تثبیتی شكر در سال جاری را 4 هزار و 342 ریال اعلام كرد و افزود: نرخ تثبیتی شكر ماهیتاً ‌با درون مایه اصلی بورس یعنی نرخ شناور آزاد در تضاد است و برای حضور شكر در بورس باید این تضاد به گونه ای بر طرف شود. دانایی در تشریح این مطلب افزود: دولت معتقد است كه در صورت حضور كارخانه ها برای عرضه شكر در بورس ، آنها نباید بالاتر از قیمت تثبیتی شكر خود را به فروش برسانند در حالی كه این به معنای دقیق تر یعنی رقابت منفی بین كارخانه ها زیر قیمت تثبیتی.
وی با بیان این كه این مسأله بازار تولیدكنندگان را بر هم می زند افزود: برای رفع این مسأله پیشنهادات مختلفی تاكنون ارائه شده است و وزارت بازرگانی به عنوان مجری تنظیم بازار می تواند برای حل این مشكل به پیشنهادات ارائه شده توجه كند. دبیر انجمن صنفی كارخانه های قند و شكر سپس ادامه داد: پیشنهاد ما این است كه دولت كارخانه ها را به رعایت سقف قیمت فروش شكر در بورس كالای كشاورزی مجبور نكند و در مقابل هر زمان كه متوجه شد قیمت فروش شكر در بورس از نرخ تثبیتی بالاتر رفته است با تزریق شكر مداخله ای قیمت ها را كنترل و تعدیل نماید. وی ابراز امیدواری كرد پس از استقرار كابینه حضور شكر در بورس به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد. دانایی سپس به نرخ تعرفه 50 درصدی واردات شكر در سال جاری اشاره كرد و گفت: نرخ تعرفه واردات شكر در سال های گذشته 150 درصد بود ولی امسال با توجه به رشد قیمت های جهانی این میزان به 50 درصد كاهش یافت. وی در رابطه با واردات شكر توسط دولت خاطر نشان كرد: هر سال دولت برای اجرای تعهد كالابرگی نهادها و سازمـان های مربوط نزدیك به 700 هزار تن شكر مورد نیاز را از طریق كارخانه های داخلـی و همچنین واردات تأمین می كند.
وی میزان مصوب واردات شكر توسط شركت بازرگانی داخلی در دو سال گذشته را 352 هزار تن بیان كرد و افزود: سال گذشته به دلیل موجودی زیاد شكر در انبارهای داخلی این میزان به 160 هزار تن كاهش یافت ولی در سال جاری تمام 352 هزار تن واردات شكر انجام خواهد شد. دبیر انجمن صنفی كارخانه های قند و شكر سپس به تشریح برخی مشكلات كارخانه ها پرداخت و گفت: بهره برداری كارخانه های قند و شكر از هفته آتی آغاز و تا دی ماه ادامه می یابد و این كارخانه ها با توجه به نیاز چغندركار به نقدینگی مجبورند بلافاصله پس از هر بهره برداری قند و شكر خود را در بازار به فروش برسانند. وی با اشاره به اختصاص 65 درصد قیمت تمام شده قند و شكر كارخانه های چغندرقندی به چغندركاران گفت: 65 درصد قیمت تمام شده به چغندركاران اختصاص می یابد و بخش زیادی از مقدار باقی مانده نیز به كارگران كارخانه ها پرداخت می شود و سود مطلوبی در این بین نصیب كارخانه ها نمی شود. دانایی سپس ادامه داد: كارخانه ها به دلیل فقدان نقدینگی در یك زمان محصول خود را در بازار عرضه می كنند و چون قسمت اعظم عرضه كل كارخانه ها در مدت زمان محدودی صورت می گیرد ، نرخ می شكند. وی بازتاب چنین
مسأله ای را خالی شدن انبار كارخانه ها از اوایل زمستان تا اواخر بهار مطرح كرد و افزود: به دلیل نیاز مالی كارخانه ها، دلالان و واسطه ها محصول را به میزان زیاد و با قیمت پایین از كارخانه ها خریداری ˜رده و در انبارهای خود ذخیره می كنند و در زمان دیگر ، به قیمت گران در اختیار مصرف كنندگان قرار می دهند. دانایی پرداخت تسهیلات با سود پایین تر به كارخانه های قند و شكر را در رفع مشكلات نقدینگی آنها بسیار مؤثر ارزیابی كرد و گفت: در صورتی كه دولت تسهیلات اعتباری مناسبی را در اختیار كارخانه ها قرار دهد آنها می توانند محصول خود را در 12 بخش طی 12 ماه در بازار و همچنین بورس كالای كشاورزی عرضه نموده و به بهترین وجه ممكن در تنظیم بازار قند و شكر نقش آفرین باشند.

 

نوشته شده توسط امین ساعی در  دوشنبه 14 شهریور 1384  و ساعت 08:09 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

 

  سطح سبز مزارع چغندرقند 4 درصد كاهش یافت

  29 و 30 آبان : گردهمایی برنامه ریزی سالیانه تحقیقات چغندرقند برگزار می شود

  مطالبات چغندركاران شهرستان خوی به موقع پرداخت می‌شود

  احداث كارخانه استحصال شكر از چغندر قند در‌ آذربایجان‌شرقی به شركت شیرین عسل تبریز واگذار شد

  معاون وزیر بازرگانی: سقف خرید چغندرقند و نیشكر برداشته شد

  30 هزار تن چغندرقند از مزارع استان قزوین برداشت شد

  كشت چغندرقند در خوزستان آغاز شد

  برداشت چغندرقند در اقلید فارس

  40 هزار بهره‌بردار چغندرقند در خراسان رضوی وجود دارد

  خرید ۲هزار تن بذر اصلاح شده چغندرقند از كشاورزان اردبیلی

  مدیر عامل اتكا در كارخانه قند میاندوآب: پول چغندر كاران به روز پرداخت می‌شود

  كار برداشت چغندرقند در خراسان شمالی آغاز شد

  پس از 4 سال تحقیق: دستگاه سرزن چغندرقند در چهارمحال و بختیاری ساخته شد

  در بخش تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند آذربایجان غربی بیش از 200 طرح تحقیقاتی در زمینه اصلاح چغندرقند اجرا شده است

وبلاگ من ...

  وبلاگ من

  ایمیل من

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

امین ساعی (59)


موضوعات

خبر (52)
آشنایی با مدیریت وبلاگ (1)
توصیه‌های كارشناسان (6)


 آرشیو

آذر 1384 (1)
آبان 1384 (12)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (5)
مرداد 1384 (7)
خرداد 1384 (3)
اردیبهشت 1384 (22)


صفحات

 

 

لینكستان ...

 

لینكدونی ...

چغندر قند - از كاشت تا برداشت (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]